Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan bilgi notuna göre,

  1. Bilindiği üzere, AB'ye yapılan ihracatlarda düzenlenecek A.TR'lerin MEDOS üzerinden elektronik olarak düzenlenmesi sonrasında çıktı alınması ve 12 numaralı hanesinin gümrük memurlarınca ıslak imza yapılarak vize edilmesi gerekmektedir.
  2. Avrupa Komisyonu’nun bilgi notuna göre, AB-Türkiye Gümrük İşbirliği Komitesi tarafından elektronik olarak düzenlenen ve ithalat sırasında QR kodu taşıyan ve ıslak imza gerektirmeyen A.TR dolaşım belgelerinin kabul edilmesine yönelik bir karar hazırlanmaktadır.
  3. Buna istinaden, AB ülkelerinin gümrük idareleri, 8 Temmuz 2024’ten itibaren elektronik olarak düzenlenen ve QR kodu taşıyan ancak ıslak imza içermeyen A.TR dolaşım belgelerini ithalat sırasında kabul etmeye davet edilmektedir.
  4. Konuyla ilgili Ticaret Bakanlığınca duyuru yapılması beklenmektedir.

Söz konusu bilgi notu için tıklayınız. 

BÜLTEN / HABER Üyeliği

Sıkça değişen gümrük ve dış ticaret mevzuatını en güncel kaynaktan takip edin. Mevzuat değişikliklerini çözüm ortaklarımızın işlemlerine özel olarak yorumlayarak sadece ilgili sektörü ilgilendirecek şekilde paylaşıyoruz. Güncellemeleri yakından takip etmek için iletişimde kalın.