İngiltere'ye yapılan ihracatlarda fatura üzerinde yapılan menşe beyanlarında 'Customs Authorization Number' kısmına hangi numaranın girilmesi gerektiği hususunda son zamanlarda tereddütler yaşanmaktaydı. İngiltere'deki ihracatçılar Türkiye'deki firmalardan menşe beyanlarına onaylanmış ihracatçı numarasının girilmesi, REX numarasının girilmesi vb. taleplerde bulunmaktaydı. Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’nün yaşanan tereddütler üzerine çıkardığı 27.11.2022 tarihli 80353556 numaralı yazısına göre,
 
Ticaret Bakanlığı’nın İngiltere gümrük idaresi ile yaptığı görüşmeler sonucunda;

  1. Menşe beyanlarına EORI numarası girilmesi uygulaması, yalnızca Birleşik Krallık’taki ihracatçılara mahsustur. Türkiye’deki ihracatçılar ise bu şekilde bir uygulamaya tabi olmayıp bu yönde bir talepte bulunulamaz.
  2. Ayrıca Türkiye – İngiltere STA kapsamında, her iki taraf için de REX numarası girilmesi şeklinde bir uygulama bulunmamaktadır.
  3. Eğer İngiltere’deki müşterilerden yukarıdakilerin aksi bir talep gelirse, STA Menşe Protokolü ile güncellenen İngiltere resmi internet sitesi (https://www.gov.uk/guidance/summary-of-the-uk-turkey-trade-agreement) dayanak gösterilebilir.

 Söz konusu yazı için tıklayınız.

BÜLTEN / HABER Üyeliği

Sıkça değişen gümrük ve dış ticaret mevzuatını en güncel kaynaktan takip edin. Mevzuat değişikliklerini çözüm ortaklarımızın işlemlerine özel olarak yorumlayarak sadece ilgili sektörü ilgilendirecek şekilde paylaşıyoruz. Güncellemeleri yakından takip etmek için iletişimde kalın.